Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıldı

Amasya Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı. Merkez Müdürlüğüne ise Dr. Öğr. Üyesi Hale Yetim atandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin hem Amasya Üniversitesi öğrencileri hem de Amasya ili açısından gerekliliğini vurgulayarak, "Bireylerin gittikçe artan psikolojik destek ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda böyle bir merkezin üniversitemizde açılmış olması çok önemlidir. Son dönemde yaşanan Covid-19 salgını ile çocuk, ergen, üniversite öğrencisi, yetişkin diğer bir ifadeyle her yaştan birey için psikolojik destek ihtiyacı daha da belirgin hale gelmiştir. Bir süre uzaktan öğretim ile eğitimlerine devam eden öğrencilerin hem okul/üniversite yaşamlarına uyum süreçlerinde hem de psikolojik sağlıklarını korumada zorluklar yaşadıkları görülmektedir. Açılan bu merkez hem üniversite öğrencilerinin hem de toplumun ihtiyaç duyduğu bu konularda yani akademik, kariyer ve sosyal duygusal gelişim alanlarında psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri sunacaktır. Bunun yanı sıra özel sektör ve kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yaparak psikolojik danışma ve rehberlik alanında çeşitli eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütülecektir. Ruh sağlığı alanında sadece yaşanan sorunlar kapsamında psikolojik danışma desteği sunmak değil sorunlar ortaya çıkmadan önlemenin önemini de göz önünde bulundurarak çeşitli psiko-eğitim ve grup çalışmaları ile önleyici müdahale hizmetlerine de yer verilecektir. Merkez zamanla tam zamanlı işleyişe geçecek ve sadece Amasya Üniversitesi öğrencilerine değil Amasya halkına da hizmet sunacaktır. Bu bağlamda merkez müdürü olarak atanan Dr. Öğr. Üyesi Hale Yetim’i içtenlikle kutluyor, görevinde başarılar diliyorum. Ayrıca böyle bir merkezin üniversitemize kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Merkez, Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesine bağlı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalının desteği ile Milli Hakimiyet Yerleşkesi’nde faaliyetlerine başladı.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü