Türk Dünyası Üniversiteleri, Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi’nin İş Birliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

 

Türk Dünyası Üniversiteleri, Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi’nin İş Birliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Türk Dünyası Üniversiteleri, Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi’nin iş birliği protokolü imza töreni için bir araya geldi. Uzaktan erişimle gerçekleştirilen toplantı da imzalanan protokol gereği 2021-2022 eğitim ve öğretim bahar yılında 10 ülke ve 80 üniversiteden yaklaşık 6500 öğrencinin katılacağı etkinlik ve dersler bu yıl Amasya Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülecek.

Açılış konuşmasını Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan yaptıktan sonra ev sahibi olarak Amasya Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı’nın konuşmalarıyla başlayan toplantıda, koordinatör üniversite olan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın konuşmasıyla devam etti. Projeye yeni katılan üniversitelerin rektörleri sırasıyla; Bakü Slavyan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anar Nağıyev, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Nahçıvan Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Nurlana Aliyeva ve Nahçivan Muallimler Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. Azad Novruzov heyecanlı ve umutlu konuşmalar yaptı.

Uzaktan erişimle toplantıya katılan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, konuşmasında; “Derslerde öğrencilere Türk dünyası bilim insanları ile kanaat önderlerinin bilgi ve tecrübelerinin aktarılması amaçlanıyor. Ayrıca bu dersleri seçen öğrencilerin Türk dünyasının sorunlarına ilişkin tespit ve çözüm önerileri üretmeleri ve farkındalık sağlanmaları hedefleniyor. 10 ülke ve 80 üniversiteden yaklaşık 6500 öğrencinin katılacağı etkinlikler ve dersler bu yıl Amasya Üniversitesi tarafından yürütülecek. Bu sebeple de proje koordinatörlüğünü birlikte üstlendiğimiz Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’a teşekkür ediyorum.

Üniversitemiz adına proje koordinatörlüğünü yürüten Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Öksüz ve projede görev alan çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Amasya Üniversitesi olarak “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi”ni ilk günden itibaren destekledik ve sonuna kadar da desteklemeye devam edeceğiz. Derslerin Türklerin kültürel anlamda aynılıklar ve benzerliklerinin farkına varmasına hizmet etmesini diliyor, derslere katılan bilim insanları ve kanaat önderleriyle öğrencilere başarılar diliyorum. Türk Dünyası’na hayırlı ve uğurlu olsun diliyorum.” dedi.